Edgar Varese

Edgar Varese (Edgard Victor Achille Charles Varèse, 1883 12 22-1965 11 06) – kompozitorius, vienas iš elektroninės ir konkrečiosios muzikos pradininkų.

Edgar’as Varese gimė Paryžiuje. Mokėsi Paryžiaus konservatorijoje. Kompozitorius draugavo su Luigi Russolo, Henry Cowell’u, Erik’u Satie, tačiau didžiausią įtaką jo muzikiniam skoniui turėjo pažintis su Claude’u Debussy. 1915 metais Edgar’as Varese emigravo į JAV ir apsigyveno Niujorke.

1919 metais jis įkūrė Naująjį Simfoninį Orkestrą, grojantį šiuolaikinę Europos muziką – Debussy, Bartoką, Stravinskį, o taip pat Tarptautinę Kompozitorių Gildiją, pristačiusią publikai kūrinį „Hyperprism“. Jame buvo naudojama gausybė perkusinių instrumentų, o taip pat balsą iškraupantys įrenginiai. „Hyperprism“ premjeroje dalis publikos šaukė ir trypė kojomis, o vėliau išėjo iš salės, kita dalis prašė sugroti kūrinį dar ir dar.

Kūrinyje „Ionisation“ (1930) be perkusijų Varese naudoja ir dvi sirenas. Vėliau jis sukūrė „Ecuatorial“ – muziką dviems termenvoksams, kurio premjera įvyko 1934 metais Niujorke. 1936 metais jis parašė „Density 21.5“ – muziką fleitai. Kompozitoriaus novatoriškumo publika neįvertino.

Po eilinės nesėkmės, matydamas termenvokso perspektyvumą, kompozitorius užsiėmė šio instrumento populiarinimu. Antrojo pasaulinio karo metu susidomėjimas avangardine muzika sumažėjo. Varese pamiršo ir klausytojai, ir kritikai. Kompozitorių ištiko gili depresija, beveik paskatinusi jį mesti muziką.

Pasibaigus karui, Edgar’o Varese muzika siauruose ratuose netikėtai tapo populiari. Tuo pat metu prasidėjo naujas elektronikos vystymosi etapas – atsirado nauji įrenginiai, leidžiantys realizuoti įvairiausias muzikines idėjas. Staiga Varese tapo „naujosios muzikos“ guru.

Kompozitorius buvo pakviestas Prancūzijos teleradijo kompanijos RTF tyrimų centrą. 1954 metais buvo sukurtas „Deserts“. Dauguma kritikų rašė neigiamas recenzijas, o vienas jų net siūlė už tai pasodinti Varese į elektros kėdę. Tačiau kūrėjui tai nelabai rūpėjo, nes buvo nemažai išties jį dievinančių žmonių. Be to, jį rėmė kiti avangardiniai kompozitoriai.

1950-aisiais buvo atliekami seni kompozitorius kūriniai. Jis skaitė paskaitas didžiausiuose universitetuose. Varese buvo pakviestas dirbti į Prinstono elektroninės muzikos centrą. Jis paskelbtas Švedijos Karališkosios mokslų akademijos garbės nariu. 1958 metais žymus architektas Le Corbusier’as kūrė bendrovės „Philips“ paviljoną Tarptautinėje Parodoje Briuselyje. Jis įtikino „Philips“ vadovybę, kad muziką šiam renginiui kurtų Edgar’as Varese. Kompozitoriui buvo suteikta visiška veiksmų laisvę. Tik iki 8 minučių buvo apribota kūrinio trukmė. Taip gimė „Elektroninė Poema“ (Poem Electronique). Kūrinį išgirdo milijonai paviljono lankytojų. Tai buvo tikras kompozitoriaus triumfas.

Paskutiniuosius gyvenimo metus Edgar’as Varese paskyrė nakties ir mirties temų tyrinėjimui. 1965 metų lapkričio 6-ąją kompozitorius mirė. Jis paliko neužbaigtą kūrinį „Nocturnal“.

Liaudies medicina, vaistažolės | Vaistazoles | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | paplūdimio tinklinis | Darbas puse etato | Volkswagen Passat nuoma