Krautrock

Krautrokas (krautrock) – eksperimentinės ir psichodelinės roko muzikos stilius, susiformavęs 1960-ųjų pabaigoje – 1970-ųjų pradžioje Vokietijoje.

Vokiškas žodis „Kraut“ verčiamas kaip žolė, žalumynai, kopūstai, 1960-aisiais buvo turima omeny kažkas panašaus į „kaimiečius“ – taip britai ir amerikiečiai pravardžiuodavo vokiečius. Dėl to žodis „Krautrock“ buvo suprantamas kaip kvailas vokiečių rokas. Šiandien krautroku yra vadinamas 1970-ųjų pradžios novatoriškas vokiečių rokas.

Krautroką grojančios grupės jungia roką, atliekamą standarininiais roko grupės instrumentais, su elektroninės muzikos struktūra, o taip pat elektroniniu garso apdorojimu. Šiam muzikos stiliui taip pat būdingas pulsuojantis ritmas („motorik“), kuriuo ryškiu pavyzdžiu yra grupės Kraftwerk kompozicija „Autobahn“ ir grupės Neu! albumai. Iš tikrųjų krautrokas nėra roko muzika. Šio stiliaus grupės buvo linkusios kurti ilgus instrumentinius kūrinius, jas įtakojo laisvasis džiazas, John’o Cage’o ir Karlheinz’o Stockhausen’o kūryba, taip pat ir etninė muzika (labiausiai – Azijos ir Afrikos). Daug dėmesio buvo skiriama improvizacijai ir eksperimentams. Krautrokas davė stimulą elektroninės ir ambient muzikos vystymuisi.

Krautrokas, neskaitant kelių išimčių, visai nereikalavo virtuoziško grojimo, greičiau išradingumo garso įrašų studijoje. Nepaisant to, kad iki šiol krautrokas vadinamas eksperimentine muzika, radikalizmo aukštumų vokiečių grupės nepasiekė. Akademinio avangardo požiūriu jos nedarė nieko ypatingo.

Krautroko grupės buvo neatskiriama kontrkultūros dalimi. Dažniausiai krautroko grupės jokios ypatingos žinios nenešė. Didžiausias dėmesys buvo skiriamas garsui.

Krautrokas tapo pirmuoju tarptautinės reikšmės reiškiniu populiariojoje vokiečių muzikoje. Šio stiliaus grupės nedominavo vokiečių muzikinėje scenoje, išskyrus kelias išimtis. Vargu ar šias grupes būtų galima priskirti bendrai scenai ar judėjimui, nes jų muzikantai ne visada buvo draugiški vieni kitų atžvilgiu, todėl vadinti juos bendraminčiais ne visai teisinga.

Krautrokas nebuvo ilgalaikiu reiškiniu, dauguma reikšmingiausių albumų buvo išleisti 1970-1974-aisiais metais.

Krautroko grupės:

Achim Reichel

Agitation Free

Amon Düül I

Amon Düül II

Ash Ra Tempel

Birth Control

Brainticket

Can

Cluster

DOM

Embryo

Exmagma

Faust

Grobschnitt

Guru Guru

Harmonia

Jane

Kalacakra

Kraan

Kraftwerk

Krokodil

Neu!

Klaus Schulze

Popol Vuh

Rufus Zuphall

Tangerine Dream

Tony Conrad

Sand

Siloah

Witthuser & Westrupp

Xhol Caravan

Liaudies medicina, vaistažolės | Vaistazoles | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | paplūdimio tinklinis | Darbas puse etato | Volkswagen Passat nuoma