Canterbury scene

Kenterberio scena (angl. Canterbury scene) – terminas, naudojamas įvardinti progresyvaus roko ir avangardinio džiazo muzikantus, daugelis kurių kūrė Kenterberio mieste (Didžioji Britanija) 1960-ųjų pabaigoje – 1970-ųjų pradžioje. Nemažai Didžiosios Britanijos džiazo ir fusion muzikantų pradėjo savo karjerą Kenterberio grupėse, pavyzdžiui, Fred’as Frith’as, Alan’as Holdsworth’as ir Peter’is Blegvad’as. Laikui bėgant grupių nariai keitėsi ir kūrėsi nauji kolektyvai, o terminas Kenterberio scena dažniau tapo naudojamas muzikiniam stiliui apibūdinti.

Kenterberio scenos grupės stilistiškai nėra panašios, tačiau, galima įžiūrėti bendrus bruožus psichodeliniame skambesyje, abstrakčiuose tekstuose, improvizacijoje. Kenterberio scenos muzika yra gana įvairi, nuo pop-rock’o ankstyvojoje Soft Mashine ir didesnėje dalyje Caravan kūrybos iki avangardinių pjesių ankstyvojoje National Health muzikoje ir improvizacinio džiazo Soft Mashine ir In Cahoots kūryboje.

Viena iš Kenterberio scenos pradininkių buvo 1964 metais įkurta grupė Wilde Flower. Skirtingu laiku joje dalyvavo beveik visi Soft Mashine ir Caravan įkūrėjai. Kenterberio scenos užuomazgas galima įžvelgti 1960 metais, kai australas Deavid’as Allen’as nuomavosi namuką pas Robert’o Wyatt’o tėvus Lidene, 10 kilometrų atstumu nuo Kenterberio miesto. Deavid’as Allen’as atsivežė didelę džiazo įrašų kolekciją, kitokį gyvenimo būdą ir džiazo būgnininką George’a Niedorf’a, kuris išmokė Wyatt’ą groti būgnais. 1963 metais Wyatt’as, Allen’as ir Hugh Hopper’is Londone sukūrė kolektyvą Daevid Allen Trio, kuris, Allen’ui išvažiavus į Prancūziją, galiausiai virto Wilde Flower. 1966 metais Wyatt’as, Allen’as, Kevin’as Ayers’as (iš Wilde Flower) ir Mike’as Ratledge’as (kuris laikas nuo laiko grojo su Daevid Allen Trio) sukūrė grupę Soft Mashine.

Kitomos svarbios ankstyvosios Kenterberio scenos grupės: Delivery ir Egg, kurių nariai įsiliejo į Kenterberio sceną 1970-ųjų pradžioje. Phil Miller po dalyvavimo Delivery įkūrė grupes Mathching Mole ir Hatfield And The North (pastarąją – kartu su Dave’u Stewart’u iš Egg). Vėliau jie abu grojo grupėje National Health. Grupėje Egg grojęs Steve’as Hillage’as, vėliau bendradarbiavo su Allen’u Gong kolektyve.

Netyla polemika dėl Kenterberio scenos apibrėžimo ir jos egzistavimo fakto. Grupės Henry Cow smuikininkas ir kompozitorius Fred’as Frith’as teigia, kad jokios Kenterberio scenos nėra. Dave’as Stewart’as aiškina, kad jis ir daugelis kitų muzikantų Kenterberio scena vadino tai, kas niekaip nebuvo susieta su Kenterberio miestu.

Penkios pagrindinės Kenterberio scenos grupės:

Soft Machine

Caravan

Gong

Hatfield and the North

National Health

Kitos Kenterberio scenos grupės:

Camel

Caravan of Dreams

Comus

Delivery

Egg

Gilgamesh

Henry Cow

High Tide

In Cahoots

Isotope

Khan

Matching Mole

Mashu

Pierre Moerlen's Gong

Quiet Sun

Soft Heap

The Wilde Flowers

Liaudies medicina, vaistažolės | Vaistazoles | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | paplūdimio tinklinis | Darbas puse etato | Volkswagen Passat nuoma