Moondog arba Vikingas iš 6-osios aveniu

MoondogLouis’o Thomas’o Hardin’o – aklo amerikiečių kompozitoriaus, muzikanto, poeto ir muzikos instrumentų išradėjo pseudonimas. Daugiau nei 20 metų Moondog’as praleido Niujorko gatvėse, o būtent 6-osios aveniu skersgatvyje, kur grojo savo muzikos kūrinius, kuriuos vadino jufonijomis.

Teigiama, kad Moondog’o tėvas, buvęs misionierius, kartą atvedę sūnų į „Saulės Šokį“, Šiaurės Amerikos indėnų religinę ceremoniją. Sėdėdamas ant Arapahų genties vado kelių, Moondog’as mušė iš bizono odos pagamintą būgną. Ši diena paliko gilų atspaudą vėlesnės jo muzikos ritminiuose piešiniuose.

16 metų Moondog’ą ištiko nelaimė – sprogmuo beveik suplėšė jam veidą ir paauglys apako. Vis dėlto tai nesumažino jo meilės muzikai ir savarankiškai, besinaudodamas Brailio raštu parašytomis knygomis, jis tęsė mokslus. Beje, beveik visi jo kūriniai yra užrašyti Brailio raštu ir toli gražu ne visi yra iššifruoti.

1940-ųjų pabaigoje Moondog’as persikėlė į Niujorką ir tapo gatvės muzikantu, tačiau tai nereiškia, kad jis buvo benamiu. Ne. Didžiąją laiko dalį jis praleisdavo savo bute Manhatane. Niujorke jo bičiuliais buvo klasikos ir džiazo muzikantai: Leonard’as Bernstein’as, Arturo Toscanini, Igoris Stravinskis, Charlie Parker’is, Benny Goodman’as, o taip pat aktorius Marlon’as Brando.

Būtent Niujorke Louis’as Thomas Hardin’as pakeitė savo vardą į Moondog’o ir pradėjo dėvėti vikingo drabužius. Atvykęs į Niujorką, Moondog’as dėl savo išvaizdos dažnai buvo lyginamas su Jėzumi, ir tai muzikantui gana greitai pabodo. Jis nusprengė pakeisti savo išvaizdą taip, kad nekiltų jokių asociacijų su krikščionybę. Tuo metu jis domėjosi skandinavų kultūra, todėl pasirinko vikingo kostiumą, kurį pats ir pasiuvo.

1950-ųjų sausį Moondog’as grojo netoli įrašų kompanijos SMC (Spanish Music Center). Jos savininkui Gabriel’iui Oller’ui patiko keistai apsirengusio žmogaus muzika, ir jis pasiūlė Moondog’ui įrašyti kelis singlus, kurie tapo pirmaisiais muzikanto įrašais. 1950-aisiais Moondog’ą populiarino žinomas diskžokėjus Alan’as Freed’as, kuris 1952 metais Klivlende organizavo „Moondog Coronation Ball“ – daugelis mano, kad tai buvo pirmasis istorijoje rokenrolo koncertas. Deja, po pirmojo atlikto kūrinio policija ir gaisrininkai koncertą nutraukė.

1974 metais Moondog’as paliko Niujorką ir persikėlė į Vokietiją, kurios kultūra žavėjosi, ir kur praleido savo likusį gyvenimą. Čia jis tęsė muzikavimą. Kurį laiką Moondog’as rengė koncertus Europoje, o nuo 1980-ųjų apie jo gyvenimą beveik nieko nežinoma. Moondog’as buvo toks produktyvus, kad net ir šiandien didelė dalis jo muzikos, užrašytos daugiausiai Brailio kalba, lieka neiššifruota.

Moondog’o kūrybą galima apibūdinti kaip avangardinę minimalistinę muziką su džiazo, rytų muzikos elementais. Kartais jo kūryba priskiriama prie autsaiderių muzikos.

Moondog’as mirė sulaukęs 83 metų, 1999-ųjų rugsėjo 8-ąją.

Oasis
2 West 46th
Chant
Bird's Lament
Viking 1
Do Your Thing
Symphonique #6 (Good For Goodie)
Witch of Endor
Heimdall Fanfare

www.moondogscorner.de

Liaudies medicina, vaistažolės | Vaistazoles | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | paplūdimio tinklinis | Darbas puse etato | Volkswagen Passat nuoma